زندگی نامه ی علامه ی شهیر ملاعبدالکریم مدرّس (نامی)

زنده یاد علّامه ماموستا ملا عبدالکریم مدرّس (رحـِـمَهُ اللهُ)

«مدرسه بی مدرّس»

استاد عبدالکریم مدرّس ، در بهار 1281 ش در روستای تکیه نزدیک خورمال عراق دیده به جهان گشود .

در کودکی یتیم گشت ، از همان کودکی به دنیای شیرین دانش اندوزی قدم گذاشت ،‌ پس از طی مراحل مقدماتی طلبگی و با شروع جنگ جهانی اول به سلیمانیه رفت و پس از چندی تحصیل ، آنجا را به مقصد اورامان ترک کرده و در خانقاه دورو (ایران) زیر نظر شیخ علاءالدین بیاره(قدّسَ اللهُ روحَه) به آموختن درس نحو و فقه و منطق و ... مشغول شد .

شیخ علاءالدین(مرشد او) در سال 1296 ش به خانقاه بیاره عراق (مرکز اصلی اش) برگشت و مدرس نیز مدتی بعد به ایشان پیوست و در مدرسه ابن عـُبیده نزد ملا سعید عبیدی به فراگیری دانش مشغول شد ، سپس به نزد ملا محمود در بالک  مریوان رفت و در مدت 8 ماه که نزد وی بود فرائض شیخ معروف نودهی را تمام کرد ، به امر شیخ علاءالدین به بیاره برگشت ، نزد ملا احمد ره ش زانوی تعلّم زد و همراه او(در سال 1298 ش)هم به سلیمانیه رفت و به عنوان مهمان در خانقاه مولانا خالد ماندند و سپس در محضر شیخ عمر (إبن قره داغی) به ادامه تحصیل پرداخت و سرانجام در سال 1301 ش به دریافت اجازه نامه علمی مفتخر گشت !

اولین سال تبلیغ و تدریس را در روستای نرگسه جار در نزدیکی حلبچه عراق بود و در سال 1306 به دعوت شیخ علاءالدین ، مدرس خانقاه بیاره شد .

وی علاوه بر کتابخانه غنی مدرسه بیاره از محضر زائرین دانشمند ، بهره های علمی و معنوی فراوانی برد .

پس از 23 سال اقامت ، در سال 1329 به سلیمانیه رفت و سه سال در آنجا تدریس نمود و در تابستان 1332 به کرکوک رفت و در تکیه حاج شیخ جمیل طالبانی به پسرانش (علی و عبدالرحمن) فقه و اصول آموخت و پس از مدتی آنجا را به مقصد بغداد ترک نمود و در جامع احمدی (نزدیک وزارت دفاع) به امامت نماز مشغول شد .

با درگذشت شیخ محمد قـِزِلـجـی مدرس مدرسه عبدالقادر گیلانی به تدریس در آنجا گمارده شد و نهایتاً با پذیرش در آزمون ورودی به آرزویش که تدریس در جامع غوث الأعظم بود ، دست یافت .

او درآن مدرسه مدت 19 سال علاوه بر هموطنان،دانش اندوزانی از کشورهای ایران،ترکیه ، مراکش ، الجزائر و ... داشت .

و سرانجام در روز سه شنبه هشتم شهریور 1384 ش ، کالبد جسمانی در خاکستان دنیا نهاد و پیکر مبارکش در قبرستان عبدالقادر گیلانی در بغداد و در جوار بزرگانی چون ملا یحیی مـُزوری ، صبغة الله حیدری‌، عبدالرحمن روژبیانی‌، شیخ عبدالرحمن ابوالوفا ، هدایت الله اربیلی ، شیخ رضا طالبانی و علاءالدین سجادی به خاک سپرده شد .

چند اثر مشهور استاد :

تفســیر قــرآن (9 جــلد)

شه ریعـه تی ئیــسلام

سه رچاوه ی ئایین

شــرح 5 دیـــوان

یادی مه ردان

عـُلـَمـائــــُنا

و ...

/ 6 نظر / 177 بازدید
محه‌مه‌دئه‌مین ڕه‌ستگار

با سلام و عرض ادب به‌ خاطر اطلاعات مفیدی که‌ در سایت مثمر ثمرتان قرار داده‌اید، ممنون و سپاسگزارم. پاینده‌ باشید

پری کریمی نیا

وبلاگ پر محتوا و زیبایی داری امیدوارم که همیشه موفق باشید

x

خودات لی رازی بی...........

نسیم

سلام . تشکر و سپاسگزارم بخاطر مطالب مفید شما موفق و سربلند باشید .[گل]

ایران

[گل]

ایران

عید سعید فطر برشمل مبارک[گل]